Βοηθος Προπονητη: ΝΙΚΕΣ-32 / ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ-10 / ΗΤΤΕΣ-19
Προπονητης: ΝΙΚΕΣ-86 / ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ-18 / ΗΤΤΕΣ-42

Email : pzapartidis@yahoo.com

7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ / Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΘΡΑΚΗ ΦΕΡΩΝ – ΑΡΙΣΤΕΙΝΟ : 2 - 0

ΠΩΣ ΧΕΙΡΙΣΤΗΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΗΣ 11ΑΔΑΣ ΣΤΗΝ 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

1) Αλλαγή στο ημίχρονο τον αριστερό χάφ (Καραβασίλη Α.), λόγω άγχους του παίκτη, με άλλον αριστερό χάφ (Μπαμπιτς Α.).
2) Άλλαξα στο 63' τον περιφερειακό επιθετικό (Μπάκιρτζόπουλο Π.), λόγω κούρασης, με κεντρικό χάφ (Τσαμαδό Ι.). Εσωτερική αλλαγή, ο κεντρικός χάφ που έπαιζε ώς εκείνη τη στιγμή (Σιδηρόπουλος Γ.), έπαιξε ώς περιφερειακός επιθετικός.
3) Αναγκαστική αλλαγή στο 89' τον κεντρικό χάφ (Τσαμαδό Ι.), λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, με τον κεντρικό χάφ (Τσιπλάκη Α.).
4) Εκτός 18αδας έμεινε ο Μπόρας Ι., λόγω υπηρέτησης θητείας στον Στρατό.
5) Εκτός 18αδας έμειναν οι Τσοτανίδης Π., Καλαιτζίδης Χ., Γκαιδαρτζάκης Α. και Γκαγιος Π., λόγω τραυματισμού.
6) Εκτός 18αδας έμεινε ο Γκαιδαρτζάκης Γ., λόγω αποθεραπείας στο πόδι.
7) Εκτός 18αδας έμεινε ο Αλάμπεης Σ. και Γεωργίου Ι., λόγω άδειας.

8) Εκτός 18αδας έμειναν ο Κατσικάς Ι., λόγω προπονητικής επιλογής.
9) Εκτός 18αδας έμεινε ο Ραμαδάνης Π., λόγω μη συμμετοχής στις προπονήσεις.
10) Εκτός 18αδας έμεινε ο Σαρκισιάν Γ., λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.
11) Οι υπόλοιποι παίκτες βρισκόταν στην 18αδα

ΠΑΙΚΤΕΣ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΑΝ ΓΚΟΛ ΣΤΗΝ 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

1) ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – 1 ΓΚΟΛ
2) ΤΣΑΜΑΔΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ – 1 ΓΚΟΛ
3) MVP ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ : ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ (ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ)

8) ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - 1

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΑΙΚΤΩΝ 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ (ΣΥΝΟΛΙΚΑ)

28) ΓΟΥΣΜΕΡΑΚΗΣ ΜΑΡΙΟΣ – 15'

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΑ 7ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΟΣ ΜΟΥ (ΘΡΑΚΗΣ ΦΕΡΩΝ)

Το έβδομο παιχνίδι της ομάδος μου για το Πρωτάθλημα ΕΠΣ Έβρου, διεξήχθη στο γήπεδο μας, το οποίο ήταν σε μέτρια κατάσταση και οι καιρικές συνθήκες ιδανικές για μπάλα (ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ). Η ομάδα μου στήθηκε με το σύστημα 3 - 5 - 2, σε σχηματισμό 3 – 1 - 4 - 2. Η άμυνα έπαιξε ζώνη με κάλυψη χώρου χωρίς προσωπικά μαρκαρίσματα με ένα αμυντικό χάφ μπροστά τους. Το κέντρο έπαιζε με 4 άτομα στο μέγιστο πλάτος του γηπέδου σε ζώνη προσανατολισμένη στη μπάλα και κάλυψη απο το 1 αμυντικό χαφ. Η επίθεση έπαιξε με 1 σε πλήρες βάθος και 1 περιφερειακό επιθετικό. Στο 1ο ημίχρονο αμυντικά δεν είχαμε σωστές επιστροφές, τοποθετήσεις και αλληλοκαλύψεις και ο αντίπαλος θα μπορούσε σε κάποια απο τις ευκαιρίες που δημιούργησε να σκοράρει. Αντίθετα αμυντικά στο 2ο ήμασταν αλάνθαστοι και συμπαγείς, και δε δώσαμε περιθώριο στον αντίπαλο να μας απειλήσει καθόλου. Στον κεντρικό άξονα τόσο στο 1ο όσο και στο 2ο ημίχρονο, κάναμε ένα μέτριο παιχνίδι. Ωστόσο παρά τη φλύαρη υπεροχή, είχαμε κατοχή μπάλας, ορθή ανάπτυξη με χαμηλές μεταβιβάσεις και διαρκή κίνηση. Η βιασύνη μας πρίν την τελική πάσα δε μας βοήθησε και μας κατέστρεψε πολλές υποσχόμενες επιθέσεις. Επιθετικά δεν κινηθήκαμε σε υψηλά στάνταρ και τα επιπόλαια τελειώματα μας, καθώς και η αστοχία μας σε μερικές περιπτώσεις, έκαναν το παιχνίδι πιο δύσκολο απ' οτι ήταν στην πραγματικότητα (ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ – ΣΤΥΛ – ΤΑΚΤΙΚΕΣ). Εξαιρετική εμφάνιση απο τον τερματοφύλακα μας (Βαφειάδη Χ.), ο οποίος δήλωσε παρών στα δύο τετ-α-τετ του αντιπάλου και ενώ το παιχνίδι ήταν ακόμα στο 0-0 (ΑΤΟΜΑ). Το επίπεδο φυσικής κατάστασης ήταν άριστο, αλλά πίεση ασκήσαμε μόνο στο 2ο ημίχρονο, όπου και καταφέραμε να πετύχουμε τα 2 τέρματα (ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ). Η συμπεριφορά της ομάδος ήταν κακή, διότι πρώτον οι παίκτες υποτίμησαν τον αντίπαλο και μπήκαν χαλαρά, ενώ παράλληλα πολλοί παίκτες είχαν αρνητική ψυχολογία στο ημίχρονο εξαιτίας των άσχημων σχολιασμών που ακουγόταν απο την κερκίδα απο οικεία πρόσωπα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα τη συνολική μέτρια εμφάνιση, που ευτυχώς δεν μας κόστισε. Το θετικό είναι οτι η ομάδα και σε μιά τέτοια δύσκολη ημέρα, που επηρεάστηκε αρνητικά, κατάφερε να παίξει αυτό που χρειαζόταν ώστε να κατακτήσει τους 3 βαθμούς της νίκης (ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ).

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΑ 7ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ (ΑΡΙΣΤΕΙΝΟ)

Η αντίπαλη ομάδα στήθηκε με το σύστημα 4 - 3 - 3, σε σχηματισμό 4 – 1 - 2 - 3. Η άμυνα έπαιξε ζώνη με κάλυψη χώρου χωρίς προσωπικά μαρκαρίσματα με ένα αμυντικό χάφ μπροστά τους. Το κέντρο έπαιζε με 3 άτομα στο κέντρο σε όλο το πλάτος του γηπέδου σε ζώνη προσανατολισμένη στη μπάλα και βοήθεια απο τους 2 εξτρέμ. Η επίθεση έπαιξε με 1 σε πλήρες βάθος και βοήθεια απο τους 2 εξτρέμ. Η ομάδα του αντιπάλου σε όλο το παιχνίδι στάθηκε αξιοπρεπέστατα, με μόνο ψεγάδι την κακή αλληλοκάλυψη σε ορισμένες στιγμές του παιχνιδιού. Μεσοεπιθετικά προσπάθησε να αναπτυχθει σωστά και να δημιουργήσει μόνο στο 1ο ημίχρονο και το πέτυχε φτάνωντας 2 φορές κοντά στην επίτευξη του τέρματος. Στο 2ο ημίχρονο δεν απείλησε καθόλου επιθετικά και αυτό οφείλεται πολύ και στο ανορθόδοξο παιχνίδι που επέλεξε με γιόμες απο την άμυνα στην επίθεση (ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ – ΣΤΥΛ – ΤΑΚΤΙΚΕΣ). Η ομάδα του αντιπάλου στο σύνολο των παικτών της, πραγματοποίησε μία καλή εμφάνιση, με κορυφαίο και παράλληλα τραγικό παίχτη τον τερματοφύλακα. Διότι ενώ ήταν η αφορμή, που με τις σωτήριες επεμβάσεις του, κρατούσε την ομαδα του στο παιχνίδι, στο 65' περίπου έκανε τραγικό λάθος, αφού του έφυγε η μπάλα μέσα απο τα χέρια και έτσι πήρε προβάδισμα ο αντίπαλος (ΑΤΟΜΑ). Το επίπεδο φυσικής κατάστασης ήταν καλό στο 1ο ημίχρονο, αλλά στο 2ο ημίχρονο ήταν μέτριο, με κάποιους παίκτες να μη μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό του αγώνα (ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ). Η νοοτροπία του αντιπάλου ήταν καλή και η αγωνιστική συμπεριφορά του υποδειγματική, προσπαθώντας να πάρουν οτι μπορούν απο έναν αγώνα που θεωρητικά ήταν το αουτσαιντερ. Επίσης εντυπωσιακή ήταν και η ανασύνταξη της ομάδος, αφού στον προηγούμενο αγώνα έιχανε δεχθεί κάποιοι σημαντικοί παίκτες κόκκινες κάρτες και είχανε σοβαρές ελλείψεις (ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ).