Βοηθος Προπονητη: ΝΙΚΕΣ-32 / ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ-10 / ΗΤΤΕΣ-19
Προπονητης: ΝΙΚΕΣ-86 / ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ-18 / ΗΤΤΕΣ-42

Email : pzapartidis@yahoo.com

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ / Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΘΡΑΚΗ ΦΕΡΩΝ - ΑΒΑΝΤΑΣ : 1 - 0

ΠΩΣ ΧΕΙΡΙΣΤΗΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΗΣ 11ΑΔΑΣ ΣΤΗΝ 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

1) Αλλαγή στο ημίχρονο το δεξί χάφ (Κιούση Α.), λόγω χαμηλής απόδοσης, με άλλο υποδοκιμή δεξί χάφ (Δαβουδάνης Α.).
2) Άλλαγή στο ημίχρονο τον αμυντικό χάφ (Τσαμαδό Ι.), λόγω κούρασης, με τον κεντρικό χάφ (Ντόλα Ν.). Αμυντικό χάφ στο 2ο ημίχρονο, έπαιξε ο μέχρι πρότινος κεντρικός χάφ (Σιδηρόπουλος Α.).
3) Άλλαξα στο 86' τον κεντρικό χάφ (Καλαιτζίδη Χ.) λόγω κούρασης, με άλλο κεντρικό χάφ (Τσιπλάκη Α.).
4) Εκτός 18αδας έμεινε ο Μπόρας Ι., λόγω υπηρέτησης θητείας στον Στρατό.
5) Εκτός 18αδας έμειναν οι Τσοτανίδης Π. και Γκαγιος Π., λόγω τραυματισμού.
6) Εκτός 18αδας έμεινε ο Μπαμπιτς Π., λόγω μη έκδοσης δελτίου.
7) Εκτός 18αδας έμεινε ο Γκαιδαρτζάκης Α., λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.
8) Εκτός 18αδας έμειναν οι Σαρκισιάν Γ. και Γεωργίου Ι., λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.
9) Εκτός 18αδας έμεινε ο Σιπάκης Ι., λόγω της δυσκολίας του αγώνα.
10) Εκτός 18αδας έμεινε ο Σαρβανάκης Χ., λόγω κακής αγωνιστικής κατάστασης.
11) Εκτός 18αδας έμεινε ο Γκαιδαρτζάκης Γ., λόγω εγχείρησης στο πόδι.
12) Εκτός 18αδας έμειναν οι Σιδηρόπουλος Γ. και Ραμαδάνης Π., λόγω προπονητικής επιλογής.
13) Εκτός 18αδας έμειναν ο Κατσικάς Ι. και Ασλανίδης Χ., λόγω μη συμμετοχής στις προπονήσεις.
14) Οι υπόλοιποι παίκτες βρισκόταν στην 18αδα

ΠΑΙΚΤΕΣ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΑΝ ΓΚΟΛ ΣΤΗΝ 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

1) ΜΠΑΚΙΡΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ – 1 ΓΚΟΛ
2) MVP ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ : ΜΠΑΚΙΡΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ)

4) ΣΑΡΚΙΣΙΑΝ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – 1

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΑΙΚΤΩΝ 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ (ΣΥΝΟΛΙΚΑ)

26) ΤΣΙΠΛΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – 9'

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΑ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΟΣ ΜΟΥ (ΘΡΑΚΗΣ ΦΕΡΩΝ)

Το δεύτερο παιχνίδι της ομάδος μου για το Πρωτάθλημα ΕΠΣ Έβρου, διεξήχθη στο γηπεδό μας. Το γήπεδο ήταν σε άριστη κατάσταση και οι καιρικές συνθήκες ιδανικές για μπάλα (ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ). Η ομάδα μου στήθηκε με το σύστημα 3 - 5 - 2, σε σχηματισμό 3 – 1 - 4 - 2. Η άμυνα έπαιξε ζώνη με κάλυψη χώρου χωρίς προσωπικά μαρκαρίσματα με ένα αμυντικό χάφ μπροστά τους. Το κέντρο έπαιζε με 4 άτομα στο μέγιστο πλάτος του γηπέδου σε ζώνη προσανατολισμένη στη μπάλα και κάλυψη απο το 1 αμυντικό χαφ. Η επίθεση έπαιξε με 1 σε πλήρες βάθος και 1 περιφερειακό επιθετικό. Στο 1ο ημίχρονο παίχτηκε παιχνίδι κέντρου, με ψηλές μεταβιβάσεις (γιόμες), με πολλές μονομαχίες, αρκετά φάουλ, χωρίς ρυθμό και με μηδέν τελικές ευκαιρίες. Ωστόσο στο 2ο ημίχρονο η άμυνα ήταν αλάνθαστη (όπως και στο 1ο) και επιθετικά η αναπτυξή μας βελτιώθηκε αισθητά, αφού κινηθήκαμε πιό ορθολογικά και σε μία απο τις ενέργειες μας καταφέραμε να πετύχουμε 1 τέρμα και να κερδίσουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Συνολικά παίξαμε ελαφρώς καλύτερα και το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο (ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ – ΣΤΥΛ – ΤΑΚΤΙΚΕΣ). Η ομάδα πάλι είχε σοβαρές ελλείψεις παικτών απο διάφορες αιτίες και παρότι πολλοί παίκτες έπαιξαν για πρώτη φορά μαζί, έδειξαν στο 2ο ημίχρονο κυρίως, καλή εικόνα. Καθοριστικός παίκτης ο περιφερειακός επιθετικός (Μπακιρτζόπουλος Π.), που με την επίτευξη του τέρματός του μας χάρισε μία πολύ σπουδαία νίκη (ΑΤΟΜΑ). Το επίπεδο φυσικής κατάστασης ήταν άριστο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δεν αντιμετωπίσαμε σε κανένα σημείο του αγώνα πρόβλημα απο τον αντίπαλο (ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ). Η συμπεριφορά της ομάδος ήταν πολύ καλή, αφού παρέμεινε αυτοσυγκεντρωμένη αμυντικά 90' και κατάφερε έστω και δύσκολα, να κατακτήσει τη νίκη που ήταν ο στόχος, μετά απο την μέτρια πρεμιέρα στο πρωτάθλημα. Στόχος που επιτεύχθη με διπλά οφέλη, τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά, για τη συνέχεια του μαραθωνίου που λέγεται πρωτάθλημα (ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ).

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΑ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΒΑΝΤΑ)

Η αντίπαλη ομάδα στήθηκε με το σύστημα 4 - 5 - 1, σε σχηματισμό 4 – 2 - 3 - 1. Η άμυνα έπαιξε ζώνη με κάλυψη χώρου χωρίς προσωπικά μαρκαρίσματα με δύο αμυντικά χάφ μπροστά τους. Το κέντρο έπαιζε με 3 άτομα στο κέντρο σε όλο το πλάτος του γηπέδου σε ζώνη προσανατολισμένη στη μπάλα και κάλυψη απο τα 2 αμυντικά χαφ. Η επίθεση έπαιξε με 1 σε πλήρες βάθος και βοήθεια απο τους 3 κεντρικούς. Όπως ανέφερα προηγουμένα, στο 1ο ημίχρονο παίχτηκε παιχνίδι κέντρου, με ψηλές μεταβιβάσεις (γιόμες), με πολλές μονομαχίες, αρκετά φάουλ, χωρίς ρυθμό και με μηδέν τελικές ευκαιρίες. Στο 2ο ημίχρονο αμυντικά υπήρξε κόπωση και χαλαρότητα στα μαρκαρίσματα, με αποτέλεσμα να ανοίξουν οι γραμμές, να μην υπάρξουν σωστές αλληλοκαλύψεις και να δεχθούν ένα τέρμα, που αποδείχτηκε καθοριστικό. Στο κομμάτι της ανάπτυξης απο την αρχή εώς το τέλος έπαιξαν ανορθόδοξα με ψηλές μεταβιβάσεις απο την άμυνα στην επίθεση, με αποτέλεσμα επιθετικά πλην 1-2 περιπτώσεων, να παραμείνουν μακριά απο την εστία, να είναι ακίνδυνοι και χωρίς ουσία στην τελική προσπάθεια (ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ – ΣΤΥΛ – ΤΑΚΤΙΚΕΣ). Διακρίθηκαν, ο κεντρικός αμυντικός και ο τερματοφύλακας, που δίχως τη συμβολή τους η ομάδα θα είχε δεχτεί σίγουρα τουλάχιστον 1 τέρμα ακόμα (ΑΤΟΜΑ). Το επίπεδο φυσικής κατάστασης ήταν καλό μέχρι το 60'. Απο εκεί και πέρα αρκετοί παίκτες κουράστηκαν και δε μπορούσαν να βοηθήσουν στην ανασταλτική λειτουργία της ομάδας τους (ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ). Η συμπεριφορά του αντιπάλου ήταν άριστη, διότι προήλθε λαβωμένος απο μία αναπάντεχη ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και πάρα ταύτα σήκωσε ανάστημα προσπαθώντας να εξαντλήσει όλες τις πιθανότητες για νίκη σε αυτό το δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι. Ωστόσο ενώ ψυχολογικά έγινε καλή δουλειά και η ομάδα εμφανίστηκε έτοιμη, προδώθηκαν απο τη φυσική τους κατάσταση που ήταν κακή απο το 60' και μετά (ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ).