Επικεφαλής Προπονητικής: ΝΙΚΕΣ-28 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ-1/ΗΤΤΕΣ-2

Προπονητης: ΝΙΚΕΣ-86                 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ-18/ΗΤΤΕΣ-42

Βοηθος Προπονητη: ΝΙΚΕΣ-32        ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ-10/ΗΤΤΕΣ-19

Τηλέφωνά : 6986806772
e-mail : pzapartidis@yahoo.com

16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ / Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ - ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (2018-2019)

ΜΑΙΣΤΡΟΣ - Α.Ο.Θ. : 4 - 2

ΠΩΣ ΧΕΙΡΙΣΤΗΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΗΣ 11ΑΔΑΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

1) Αλλαγή στο ημίχρονο τον τερματοφύλακα (Κουτσουρέλη Π.), με άλλον τερματοφύλακα (Λέφας Π.), λόγω μέτριας απόδοσης.
2) Αλλαγή στο 50' τον κεντρικό χάφ (Μεντίδη Χ.), με τερματοφύλακα (Πανοσάφο Φ.) ο οποίος αναγκαστικά έπαιξε αμυντικό χάφ αφού δεν είχαμε άλλες αλλαγές, για δοκιμή παικτών σε θέσεις. Το αμυντικό χάφ (Κυζιρίδης Κ.) έπαιξε επιθετικός και ο επιθετικός (Λαζίδης Α.) έπαιξε κεντρικό χάφ.
3) Εκτός 18αδας έμειναν ο Σφετούδης Ε., Τόφας Φ., Κλούβας Α. και Κάραλης Ε., λόγω τραυματισμού και ασθένειας.
4) Εκτός 18αδας έμειναν οι Κλούβας Π., Ζηλιασκόπουλος Γ., Καζής Ι., Γραικίδης Ι. και Κεκέογλου Ε., λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.
5) Εκτός 18αδας έμειναν οι Παναγιωτίδης Κ., Καμμενίδης Α. και Κεχαγιάς Σ., λόγω προσωπικών υποχρεώσεων.
6) Εκτός 18αδας έμειναν οι Χλωρίδης Ε., Χασάνογλου Κ. και Μερτζανίδης Θ., λόγω προπονητικής επιλογής.

7) Οι υπόλοιποι παίκτες βρισκόταν στην 18αδα.

13) ΜΑΥΡΙΔΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ - 1

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΑΙΚΤΩΝ 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ (ΣΥΝΟΛΙΚΑ)

34) ΚΕΧΑΓΙΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ – 28'

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΑ 16ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΟΣ ΜΟΥ (Α.Ο.Θ.)

Το δέκατο έκτο παιχνίδι της ομάδος μου για το Πρωτάθλημα της ΕΠΣ Έβρου, διεξήχθη στο γηπεδό μας. Το γήπεδο ήταν σε κάλη κατάσταση. Ο καιρός ήταν ιδανικός για ποδόσφαιρο. Δυστυχώς το παιχνίδι προγραμματίστηκε ξαφνικά απο την ΕΠΣ Έβρου σαν εμβόλιμη αγωνιστική και ενώ όλοι γνώριζαν οτι δεν θα υπάρχει παιχνίδι με συνέπεια να λείπει σχεδόν όλη η ομάδα σε διακοπές. Τυπικά γηπεδούχος ήταν η φιλοξενούμενη ομάδα Μαίστρος, αλλά λόγω κακής κατάστασης του γηπέδου τους παίξαμε σε εμάς (ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ). Η ομάδα μου στήθηκε με το σύστημα 4 - 5 - 1, σε σχηματισμό 4 – 2 - 3 - 1. Η άμυνα έπαιξε ζώνη με κάλυψη χώρου χωρίς προσωπικά μαρκαρίσματα με δύο αμυντικά χάφ μπροστά τους. Το κέντρο έπαιζε με 3 άτομα στο μέγιστο πλάτος του γηπέδου σε ζώνη προσανατολισμένη στη μπάλα και κάλυψη απο τα 2 αμυντικά χαφ. Η επίθεση έπαιξε με 1 σε πλήρες βάθος και τους 3 κεντρικούς περιφερειακούς να πατάνε περιοχή. Η ομάδα αμυντικά στο 1ο ημίχρονο ήταν κακή, δίχως  σωστές τοποθετήσεις και αλληλοκαλύψεις. Αυτό σε συνδυασμό με την μέτρια εμφάνιση του τερματοφύλακα μας κόστισε τρία τέρματα. Σε πλήρη αντίθεση στο 2ο ημίχρονο η απόδοση της άμυνας ανέβηκε κατακόρυφα πιέζωντας τον αντίπαλο ψηλά και κερδίζωντας πολλές μονομαχίες έδωσε στην ομάδα την ώθηση για να κάνει κάτι καλύτερο. Η μεσαία γραμμή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού είχε καλή απόδοση αμυντικά και δημιουργικά, όμως στο 1ο ημίχρονο οι κεντρώοι προσπαθούσαν αποκλειστικά μόνοι τους να αλλάξουν την μορφή του παιχνιδιού. Οι επιθετικοί στο 1ο ημίχρονο ήταν κακοί και δε βοήθησαν καθόλου στη δημιουργία τελικών, σε αντίθεση με το 2ο ημίχρονο όπου η αφόρητη πιεσή τους ψηλά έφερε 2 τέρματα και 2 πολύ καλές ευκαιρίες (ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ – ΣΤΥΛ – ΤΑΚΤΙΚΕΣ). Στο 1ο ημίχρονο όλοι ήταν σε μέτριο επίπεδο, όμως στο 2ο όλοι ανέβασαν κατακόρυφα την αποδοσή τους και τα έδωσαν όλα μέσα στο γήπεδο. Κορυφαίος του παιχνιδιού και της εμφάνισης κυρίως του 2ου ημιχρόνου ήταν το  κεντρικό χάφ – επιθετικός (Κυζιρίδης Κ.). Τραγικό φαινόμενο και πάλι η έλλειψη παικτών με μοναδικές αλλαγές 2 τερματοφύλακες (ΑΤΟΜΑ). Το επίπεδο φυσικής κατάστασης ήταν άριστο και ειδικά στο 2ο ημίχρονο παρότι είχαμε 2 αλλαγές, φαινόταν σαν να ήμασταν 1 επίπεδο πάνω απο τον αντίπαλο (ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ). Η ομάδα έπαιξε με 11αδα εκτάκτου ανάγκης αφού έλειπε μεγάλο μέρος του κορμού. Ευτυχώς στο 2ο ημίχρονο καταφέραμε να πεισμώσουμε και ακόμα και με 11αδα τελευταίας στιγμής παλέψαμε και κυρίως επιβεβαιώσαμε τους εαυτούς μας οτι μπορούμε να ζητήσουμε το κάτι παραπάνω (ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ).