Βοηθος Προπονητη: ΝΙΚΕΣ-32 / ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ-10 / ΗΤΤΕΣ-19
Προπονητης: ΝΙΚΕΣ-86 / ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ-18 / ΗΤΤΕΣ-42

Τηλέφωνά : 6986806772
Email : pzapartidis@yahoo.com

6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ / Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ - ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (2017-2018)

Α.Ο.Θ. - ΑΒΑΝΤΑΣ : 1 - 3

ΠΩΣ ΧΕΙΡΙΣΤΗΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΗΣ 11ΑΔΑΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

1) Αλλαγή στο 70' τον κεντρικό χάφ (Λαζίδη Α.), με άλλο κεντρικό χάφ (Φλώρινας Τ.), λόγω κακής εμφάνισης.
2) Αλλαγή στο 75' τον αμυντικό χάφ (Αμβροσιάδη Ι.), με επιθετικό (Μεντίδη Χ.), για τακτικούς λόγους.
3) Εκτός 18αδας έμεινε ο Πανταζόπουλος Β., λόγω προσωπικών υποχρεώσεων.
4) Εκτός 18αδας έμεινε ο Κούπας Ν., λόγω προπονητικής επιλογής.
5) Εκτός 18αδας έμεινε ο Γραικίδης Ι., λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.
6) Εκτός 18αδας έμειναν οι Τσομπάνης Ι. και Κλούβας Π., λόγω δικαιολογημένης απουσίας απο τις προπονήσεις όλης της εβδομάδος.
7) Εκτός 18αδας έμεινε ο Σιατήρας Δ., λόγω τραυματισμού.
8) Εκτός 18άδας έμεινε ο Χασάνογλου Κ., Γαβριηλίδης Α. και Κυριακίδης Λ. (μικρός), λόγω μή έκδοσης δελτίου.
9) Εκτός 18αδας έμειναν οι Βασιλικός Χ. και Γουμενίδης Ε., λόγω αδικαιολόγητης απουσίας απο την αποστολή προηγούμενου αγώνα.
10) Εκτός 18αδας εμείνε ο Γκασίδης Ν. και Μπόλης Α., λόγω αποχής απο τις προπονήσεις κατ' επανάληψιν.

9) ΛΑΖΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ - 1

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΑΙΚΤΩΝ 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ (ΣΥΝΟΛΙΚΑ)

22) ΜΕΡΤΖΑΝΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ – 10'

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΑ 6ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΟΣ ΜΟΥ (Α.Ο.Θ.)

Το έκτο παιχνίδι της ομάδας μου για το πρωταθλημα της ΕΠΣ Έβρου – Β΄ Τοπικό, διεξήχθη στο γηπεδό μας Το γήπεδο ήταν σε καλή κατάσταση και οι καιρικές συνθήκες ιδανικές για μπάλα (ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ). Η ομάδα μου στήθηκε με το σύστημα 4 - 5 - 1, σε σχηματισμό 4 – 2 - 3 - 1. Η άμυνα έπαιξε ζώνη με κάλυψη χώρου χωρίς προσωπικά μαρκαρίσματα με δύο αμυντικά χάφ μπροστά τους. Το κέντρο έπαιζε με 3 άτομα στο μέγιστο πλάτος του γηπέδου σε ζώνη προσανατολισμένη στη μπάλα και κάλυψη απο τα 2 αμυντικά χαφ. Η επίθεση έπαιξε με 1 σε πλήρες βάθος και τους 3 κεντρικούς να πατάνε περιοχή. Αμυντικά η ομάδα έκανε πολλά ατομικά λάθη κυρίως σε τοποθετήσεις, που επηρέασαν σοβαρά τη συνολική λειτουργία της ομάδας, με συνέπεια να δεχτούμε 3 εύκολα τέρματα. Η μεσοεπιθετική γραμμή, στο 1ο ημίχρονο ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και δημιούργησε πολλές κλασικές ευκαιρίες, όμως δυστυχώς η αποτελεσματικότητα των παικτών ήταν πολύ κακή με αποτέλεσμα το σκόρ στο ημίχρονο να είναι στο 1-1. Αντιθέτα στο 2ο ημίχρονο η ομάδα μπήκε μουδιασμένη και δέχτηκε γρήγορο τέρμα. Απο εκεί και πέρα η ομάδα ανοίχτηκε να πετύχει το τέρμα της ισοφάρισης, παίζοντας πιο επιθετικά, χάνωντας τη συνοχή των γραμμών και κινδύνευσε σε αρκετές ευκαιρίες του αντιπάλου να δεχτεί και 3ο τέρμα, όπου έγινε στο τέλος του παιχνιδιού (ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ – ΣΤΥΛ – ΤΑΚΤΙΚΕΣ). Οι παίκτες στο 1ο ημίχρονο έπαιξαν εξαιρετικά, όμως το τέρμα της ισοφάρισης μας επηρέασε αρνητικά και στο 2ο ημίχρονο η εμφάνιση ήταν μέτρια εώς κακή, που οδήγησε στην ήττα (ΑΤΟΜΑ). Το επίπεδο φυσικής κατάστασης ήταν άριστο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα (ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ). Η συμπεριφορά της ομάδος ήταν καλή μόνο στο 1ο ημίχρονο. Η αντίδραση της ομάδος μετά το τέρμα που δέχεται είναι κάκιστη, διότι δεν μπόρεσε να ηρεμήσει και να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού. Αντιθέτως έπαιζε βιαστικά με πολύ άγχος και δίχως καθαρό μυαλό. Δυστυχώς για άλλο ένα παιχνίδι δείχνουμε κακό χαρακτήρα καισίγουρα αποτελεί αντικείμενο μελέτης και βελτίωσης, μιάς και επαναλαμβανόμενη σύμπτωση παύει να είναι σύμπτωση (ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ).