Βοηθος Προπονητη: ΝΙΚΕΣ-32 / ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ-10 / ΗΤΤΕΣ-19
Προπονητης: ΝΙΚΕΣ-86 / ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ-18 / ΗΤΤΕΣ-42

Τηλέφωνά : 6986806772
Email : pzapartidis@yahoo.com

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ / Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ - ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (2018-2019)

ΕΝΩΣΗ ΛΥΚΟΦΗΣ/ΚΟΡΝΟΦΩΛΙΑΣ – Α.Ο.Θ. : 1 - 1

ΠΩΣ ΧΕΙΡΙΣΤΗΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΗΣ 11ΑΔΑΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

1) Αλλαγή στο ημίχρονο τον κεντρικό χάφ (Λαζίδη Α.) και τον επιθετικό (Μεντίδη Χ.), λόγω μέτριας απόδοσης, με αντίστοιχα άτομα κεντρικό χάφ (Καρπουζάκη Β.) και επιθετικό (Κάραλη Ε.).
2) Αλλαγή στο 80' το αριστερό χάφ (Μπεκιαρίδη Δ.) λόγω μέτριας απόδοσης, με αμυντικό χάφ (Κλούβας Α.). Εσωτερική αλλαγή το αμυντικό χάφ (Κυζιρίδης Κ.), έπαιξε αριστερό χάφ.
3) Εκτός 18αδας έμειναν οι Μπάμπιτς Α., Ευστρατιάδης Γ., Κάραλης Ε., Παναγιωτίδης Κ., Μερτζανίδης Θ. και Καζής Ι., λόγω προπονητικής επιλογής.
4) Εκτός 18αδας έμειναν οι Πανοσάφος Φ. και Λαζίδης Χ., λόγω τραυματισμού.
5) Εκτός 18αδας έμεινε ο Κεκέογλου Ε., λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.
6) Οι υπόλοιποι παίκτες βρισκόταν στην 18αδα.

ΠΑΙΚΤΕΣ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΑΝ ΓΚΟΛ ΣΤΗΝ 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

ΚΥΖΙΡΙΔΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ – 1 ΓΚΟΛ
MVP ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ : ΚΟΛΓΚΕΓΚΑ ΟΛΝΤΙ (ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΠΑΚ)

4) ΜΕΝΤΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ - 1

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΑΙΚΤΩΝ 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ (ΣΥΝΟΛΙΚΑ)

23) ΠΑΝΟΣΑΦΟΣ ΦΑΝΟΥΡΙΟΣ – 31'

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΑ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΟΣ ΜΟΥ (Α.Ο.Θ.)

Το δεύτερο παιχνίδι της ομάδος μου για το Πρωτάθλημα της ΕΠΣ Έβρου, διεξήχθη στο γηπεδό της Κορνοφωλιάς. Το γήπεδο ήταν σε καλή κατάσταση και οι καιρικές συνθήκες ιδανικές για μπάλα (ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ). Η ομάδα μου στήθηκε με το σύστημα 4 - 5 - 1, σε σχηματισμό 4 – 2 - 3 - 1. Η άμυνα έπαιξε ζώνη με κάλυψη χώρου χωρίς προσωπικά μαρκαρίσματα με δύο αμυντικά χάφ μπροστά τους. Το κέντρο έπαιζε με 3 άτομα στο μέγιστο πλάτος του γηπέδου σε ζώνη προσανατολισμένη στη μπάλα και κάλυψη απο τα 2 αμυντικά χαφ. Η επίθεση έπαιξε με 1 σε πλήρες βάθος και τους 3 κεντρικούς περιφερειακούς να πατάνε περιοχή. Το παιχνίδι ήταν επιθετικός μονόλογος, αφού ο αντίπαλος απείλησε ουσιαστικά μόνο 2 φορές σε όλο το παιχνίδι και εμείς βρισκόμασταν μονίμως σε φάση επίθεσης έξω απο την περιοχή του αντιπάλου. Στο 1ο ημίχρονο αμυντικά πληρώσαμε την ασυνεννοησία των αμυντικών μας με αποτέλεσμα να δεχθούμε 1 εύκολο τέρμα απο κακή κάλυψη  (στη 1 απο τις 2 συνολικά καλές φάσεις που δημιούργησαν) και επιθετικά πληρώσαμε την εκπληκτική αστοχία στο τελείωμα, αφού χάσαμε τουλάχιστον 4 κλασικές ευκαιρίες απο αυτές που λέμε άχαστες. Στο 2ο ημίχρονο πιέσαμε αφόρητα για την επίτευξη του νικητήριου τέρματος, παίζοντας όλη τη διάρκεια στο μισό του αντίπαλου, αλλά η βιασύνη μας, το άγχος, οι κακές επιλογές και η διαχείριση απο μέρους του αντιπάλου που πάγωνε συνέχεια το ρυθμό με υποτιθέμενους τραυματισμούς, μας κράτησαν στην ισοπαλία (ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ – ΣΤΥΛ – ΤΑΚΤΙΚΕΣ). Όλοι προσπάθησαν αλλά κορυφαίος όλων ήταν το αριστερό μπάκ (Κολγκέγκα Ο.), που σταμάτησε οποιοδήποτε ίχνος επιθετικης ενέργειας πήγαινε να δημιουργηθεί απο την πλευρά του (ΑΤΟΜΑ). Το επίπεδο φυσικής κατάστασης ήταν καλό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και στο 2ο ημίχρονο σαφώς ανώτερο του αντιπάλου (ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ). Η αντίδραση της ομάδος με το που δεχθήκαμε το τέρμα ήταν άριστη και εντός ολίγων λεπτών ισοφαρίσαμε το παιχνίδι. Ωστόσο η συμπεριφορά μερικών παικτών που έπαιξαν περισσότερο ατομικά (παίρνωντας κάκιστες πρωτοβουλίες) παρά ομαδικά, εκθέτωντας την ομάδα και αφαιρώντας το δικαίωμα απο το να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο στο παιχνίδι, είναι αντικείμενο άμεσης επίλυσης εάν θέλουμε στους επόμενους αγώνες να έχουμε καλύτερη τύχη (ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ).