33) ΜΠΙΡΙΝΤΖΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ – 43'
34) ΤΣΟΤΑΝΙΔΗΣ ΠΕΤΡΟΣ – 42'
35) ΓΟΥΣΜΕΡΑΚΗΣ ΜΑΡΙΟΣ – 15'

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΑ 16ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΟΣ ΜΟΥ (ΘΡΑΚΗΣ ΦΕΡΩΝ)

Το δέκατο έκτο παιχνίδι της ομάδος μου για το Πρωτάθλημα ΕΠΣ Έβρου, διεξήχθη στο γήπεδο μας, το οποίο ήταν σε κακή κατάσταση (δεν ήταν πατημένο), ενώ οι καιρικές συνθήκες για την εποχή ήταν ιδανικές (ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ). Η ομάδα μου στήθηκε με το σύστημα 4 - 3 - 3, σε σχηματισμό 4 – 1 - 2 – 3. Η άμυνα έπαιξε ζώνη με κάλυψη χώρου χωρίς προσωπικά μαρκαρίσματα με ένα αμυντικό χάφ μπροστά τους. Το κέντρο έπαιζε με 2 άτομα στον άξονα του γηπέδου σε ζώνη προσανατολισμένη στη μπάλα με κάλυψη απο το 1 αμυντικό χαφ και βοήθεια απο τα 2 εξτρέμ. Η επίθεση έπαιξε με 1 σε πλήρες βάθος και 2 εξτρέμ. Αμυντικά καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, είχαμε καλή αυτοσυγκέντρωση και σωστή αμυντική συμπεριφορά, ωστόσο σε 2 στιγμές του αγώνα (μία σε κάθε ημίχρονο) δεν είχαμε σωστές τοποθετήσεις και αλληλοκαλύψεις, που παραλίγο να μας στοιχίσουν. Στο χώρο του κέντρου είχαμε υπεροχή, σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού (ειδικά στο 2ο ημίχρονο) και αυτό μας βοηθούσε στο να ανανεώνουμε συνεχώς τις επιθέσεις μας, αφού κατακτούσαμε γρήγορα την μπάλα. Οι κεντρικοί παίκτες συνολικά ενώ κυκλοφορούσαν ορθολογικά τη μπάλα δε βοήθησαν όσο έπρεπε την ομάδα στο επιθετικό κομμάτι. Επιθετικά στο 1ο ημίχρονο και πάλι η αναποτελεσματικότητα μας ήταν φανερή, αλλά στο 2ο ημίχρονο η επιθετική τριάδα καθάρισε το παιχνίδι, αφού είτε σκόραρε, είτε δημιούργησε πετυχαίνωντας 3 τέρματα (ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ – ΣΤΥΛ – ΤΑΚΤΙΚΕΣ). Διακριθείς ήταν το δεξί χάφ - εξτρέμ (Μπάμπιτς Π.), ο οποίος με μία ασίστ και ένα τέρμα, βοήθησε την ομάδα να ξεκλειδώσει το τείχος άμυνας του αντιπάλου (ΑΤΟΜΑ). Το επίπεδο φυσικής κατάστασης ήταν άριστο σε όλο το παιχνίδι (ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ). Η συμπεριφορά της ομάδας ήταν η ενδυκνειόμενη, διότι παρότι στο 1ο ημίχρονο δεν μπόρεσε να σκοράρει, ενώ είχε τις ευκαιρίες, μπήκε με ηρεμία και πίστη στα αποδυτήρια οτι θα κερδίσει στο 2ο ημίχρονο. Αυτή η διαχείριση είναι ιδανική και δείχνει οτι έχουμε φτάσει σ' ενα καλό επίπεδο διαχείρισης συναισθημάτων, που θα μας βοηθήσει καταλυτικά σε δυσκολότερες στιγμές (ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ).

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΑ 16ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ (ΜΑΚΡΗ)

Η αντίπαλη ομάδα στήθηκε με το σύστημα 4 - 3 - 3, σε σχηματισμό 4 – 1 - 2 – 3. Η άμυνα έπαιξε ζώνη με κάλυψη χώρου χωρίς προσωπικά μαρκαρίσματα με ένα αμυντικό χάφ μπροστά τους. Το κέντρο έπαιζε με 2 άτομα στον άξονα του γηπέδου σε ζώνη προσανατολισμένη στη μπάλα με κάλυψη απο το 1 αμυντικό χαφ και βοήθεια απο τα 2 εξτρέμ. Η επίθεση έπαιξε με 1 σε πλήρες βάθος και 2 εξτρέμ. Γενικά η ομάδα δεν είχε ορθολογικό στύλ ανάπτυξης παιχνιδιού και πολλές φορές τα διωξίματα ήταν στα τυφλά είτε στον τερματοφύλακα του αντιπάλου, είτε σε αντίπαλους παίκτες. Περισσότερο αμύνθηκαν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Αμυντικά οι γραμμές είχαν μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους και σε αρκετά σημεία με κακές αλληλοκαλύψεις. Ωστόσο η εμπειρία των αμυντικών τους βοηθούσε στις σωστές τοποθετήσεις. Συνέπεια των μεγάλων αποστάσεων  ήταν η δύσκολη αναχαίτιση των επιθέσεων του αντιπάλου και η δημιουργία καταστάσεων 1vs1. Μεσοεπιθετικά το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού οι παίκτες αναλώθηκαν στο να μαρκάρουν τον αντίπαλο, αφου οι αμυντικοί σε μεγάλο ποσοστό επέλεγαν τις γιόμες και δεν έπαιζαν με τους κεντρώους. Επιθετικά η ομάδα πλήν μίας κλασικής ευκαιρίας στο 2ο ημίχρονο ήταν ανύπαρκτη, αφού οι αμυντικοί του αντιπάλου σταμάτησαν οτιδήποτε κίνδυνο πήγαινε να δημιουργηθεί (ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ – ΣΤΥΛ – ΤΑΚΤΙΚΕΣ). Καλή εμφάνιση απο τον τερματοφύλακα της ομάδας, ο οποίος κράτησε το σκόρ σε χαμηλά επίπεδα, ενώ όλοι οι υπόλοιποι παίκτες κινήθηκαν στη μετριότητα (ΑΤΟΜΑ). Το επίπεδο φυσικής κατάστασης ήταν καλό στο 1ο ημίχρονο του παιχνιδιού, αλλά στο 2ο οι δυνάμεις εγκατέλειψαν τους παίκτες σε μεγάλο βαθμό (ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ). Η ομάδα γνώριζε τις δυνατοτητές της και προσπάθησε να εξαντλήσει τις πιθανότητες που της αναλογούσαν για θετικό αποτέλεσμα. Πολυ καλή ατμόσφαιρα και παράδειγμα ομάδας για ευ αγωνίζεσθαι, παρότι έχασε με 3-0 (ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ).