18) ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ – 43'

19) ΛΑΜΠΙΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ – 41'

20) ΚΕΙΣΟΓΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – 18'

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΑ 6ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΟΣ ΜΟΥ (ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ)

Το έκτο παιχνίδι της ομάδος μου για το πρωτάθλημα Παίδων ΕΠΣ Έβρου / Νότιος Όμιλος, διεξήχθη στις εγκαταστάσεις της ακαδημίας μας 'Κωστας Χριστοφορίδης' ώς φιλοξενούμενοι, διότι το γήπεδο του Ποντιακού ήταν σε κακή κατάσταση λόγω των βροχοπτώσεων του τελευταίου διαστήματος. Το γήπεδο μας αντίθετα ήταν σε πολύ καλή κατάσταση αναλογιζόμενοι την ποσότητα νερού απο τις βροχές που είχε ρίξει όλες τις προηγούμενες ημέρες και οι καιρικές συνθήκες καλές με ελαφριά βροχή (ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ). Η ομάδα μου στήθηκε με το σύστημα 3 - 5 - 2, σε σχηματισμό 3 – 1 - 4 - 2. Η άμυνα έπαιξε ζώνη με κάλυψη χώρου χωρίς προσωπικά μαρκαρίσματα με ένα αμυντικό χάφ μπροστά τους. Το κέντρο έπαιζε με 4 άτομα στο μέγιστο πλάτος του γηπέδου σε ζώνη προσανατολισμένη στη μπάλα και κάλυψη απο το 1 αμυντικό χαφ. Η επίθεση έπαιξε με 1 σε πλήρες βάθος και 1 περιφερειακό επιθετικό. Η ομάδα απο το πρώτο εώς το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την πλήρη κατοχή της μπάλας. Αμυντικά ήταν αλάνθαστη σε όλους τους τομείς και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο σε κανένα σημείο του αγώνα να δημ,ιουργήσει το παραμικρό κίνδυνο. Η μεσαία γραμμή έκανε ένα απο τα πιο μεστά και καλύτερα παιχνίδια, με ορθή ανάπτυξη, συνεχή αλλαγή πλευρών, υψηλή κατοχή και υψηλή τεχνική κατάρτιση δημιουργώντας ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα. έφτανε με χαρακτηριστικήευκολία έξω απο την περιοχή του αντιπάλου. Η επιθετική γραμμή δούλεψε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ομαδικά τόσο όταν αμυνόταν, όσο και όταν επιτεθηκε, με συνέπεια η αντίσταση του αντιπάλου να καμφθεί ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο που πετύχαμε τα τρία αποτα τέσσερα τέρματα (ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ – ΣΤΥΛ – ΤΑΚΤΙΚΕΣ). Η μεσαία γραμμή της ομάδας έπιασε υψηλά στάνταρ αποδόσεως, με πρωτεργάτη τον κεντρικό χάφ (Μπούρντιν Μ.), που μοίρασε 1 ασίστ και κατεύθυνε το παιχνίδι μας με μοναδική μαεστρία κάνωντας εύκολη την επικράτηση της ομάδος μου (ΑΤΟΜΑ). Το επίπεδο φυσικής κατάστασης ήταν άριστο καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού (ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ). Η συμπεριφορά της ομάδος ήταν σωστή, αφου δεν υποτίμησε τον αντίπαλο σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και με πειστική εμφάνιση πήρε απο τον αγώνα αυτό που δικαιούταν. Στα θετικά της ομαδικής συμπεριφοράς η διάθεση όλων των παικτών να τρέξουν και να προσφέρουν τα μέγιστα δυνατά στην ομάδα, που δείχνει την πολύ καλή χημεία και το δέσιμο των παικτών μεταξύ τους (ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ).

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΑ 6ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ (ΠΟΝΤΙΑΚΟΣ)

Η αντίπαλη ομάδα στήθηκε με το σύστημα 4 - 5 - 1, σε σχηματισμό 4 – 2 – 3 - 1. Η άμυνα έπαιξε ζώνη με κάλυψη χώρου χωρίς προσωπικά μαρκαρίσματα με δύο αμυντικά χάφ μπροστά τους. Το κέντρο έπαιζε με 3 άτομα στο μέγιστο πλάτος του γηπέδου σε ζώνη προσανατολισμένη στη μπάλα. Η επίθεση έπαιξε με 1 σε πλήρες βάθος. Η ομάδα του αντιπάλου είχε πολλές ελλείψεις παικτών, λόγω ασθενειών και συμπλήρωσε με δυσκολία 12αδα παικτών για να παίξει. Το παιχνίδι της κατά κύριο λόγο ήταν αμυντικό και συνολικά ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, όσο είχε δυνάμεις (το 1ο). Στο 2ο ημίχρονο η συνεχή αμυντική προσπάθεια και η έλλειψη παικτών για αλλαγές ώστε να φρεσκαριστεί η ομάδα, δυσκόλεψε πολλή τη διάθεση των παικτών να παραμείνουν ανταγωνιστικοί ώς το τέλος και η κούραση έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην φυσιολογική εξέλιξη του παιχνιδιού. Επιθετικά ήταν ανύπαρκτη, αφού σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κατάφερε να απείλησει τον αντίπαλο (ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ – ΣΤΥΛ – ΤΑΚΤΙΚΕΣ). Η ομάδα του αντιπάλου, συνολικά η αποδοσή της κυμάνθηκε μέτρια και δεν υπήρξε κάποιος παίκτης για να της δώσει ώθηση, ώστε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο απο την ήττα (ΑΤΟΜΑ). Το επίπεδο φυσικής κατάστασης συνολικά ήταν καλό, με εξαίρεση 2-3 ποδοσφαιριστές που φάνηκε οτι το επίπεδο φυσικής τους κατάστασης ήταν χαμηλό και κουράστηκαν υπερβολικά στη διάρκεια του αγώνα (ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ). Η προσπάθεια που κατέβαλε ο αντίπαλος παρά το γεγονός, οτι ήρθε με πολλές και σημαντικές ελλείψεις και η ανταγωνιστική διάθεση που έδειξε έστω και για ένα ημίχρονο, αποπνέει υγεία στην ομάδα και είναι σίγουρο, οτι με τη νοοτροπία αυτή τα θετικά αποτελέσματα θα έρθουν σύντομα (ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ).