Εκτύπωση αυτής της σελίδας

5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ - ΜΑΙΣΤΡΟΣ: 11 - 0

ΠΩΣ ΧΕΙΡΙΣΤΗΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΗΣ 11ΑΔΑΣ ΣΤΗΝ 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

1) Άλλαξα στο ημίχρονο τον τερματοφύλακα (Μπαχτσεβάνη Θ.), για λόγους τακτικής, με άλλον τερματοφύλακα (Λαμπίρης Ι.).

2) Άλλαξα στο ημίχρονο το κεντρικό χάφ (Φραγκιαδάκη Α.), για λόγους τακτικής, με άλλο κεντρικό χάφ (Ανρί Μ.).

3) Άλλαξα στο ημίχρονο τον επιθετικό (Καρακασίδη Π.), για λόγους τακτικής, με αριστερό κεντρικό αμυντικό (Κείσογλου Α.). Ο αριστερός κεντρικός αμυντικός που έπαιζε ώς εκείνη τη στιγμή (Εμίνογλου Ν.), έπαιξε στο υπόλοιπο ώς αριστερό χάφ και το αριστερό χάφ που έπαιζε ώς εκείνη τη στιγμή (Μουχίδης Π.), έπαιξε στο υπόλοιπο ώς επιθετικός.

4) Εκτός 18αδας έμεινε ο Μαρουλής Π., λόγω αδιαφορίας για την ομάδα.

5) Εκτός 18αδας έμειναν οι Καρανίκας Α., Φωτιάδης Χ., Δήμου Π. και Μπέκο Ε., λόγω οτι κρίνονται ανέτοιμοι για παιχνίδια πρωταθλήματος.

6) Εκτός 18αδας έμειναν οι Ιωαννίδης Ι., Κουινέλης Ν. και  Μούτλιας Α., λόγω τραυματισμού.

7) Εκτός 18αδας έμεινε ο Καμπάνταης Ι, Τζουμάκας Σ., Φραγκιαδάκης Α. και Μπούρντιν Μ., λόγω εξωαγωνιστικών υποχρεώσεων.

8) Εκτός 18αδας έμεινε ο  Κολγκέγκα Ν., λόγω μη έκδοσης δελτίου.

9) Οι υπόλοιποι παίκτες βρισκόταν στην 18αδα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

1) ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (ΡΕΠΟ)               12 (24 - 2)

2) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΠΑΛΟΥ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ     9 (15 – 5)*

3) Α.Ε. ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ (ΡΕΠΟ)                         7 (13 – 2)*

4) Α.Ο. ΠΟΝΤΙΑΚΟΥ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (ΡΕΠΟ)  6  (15 - 4)*

5) ΚΑΠΠΑΔΟΚΙΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (ΡΕΠΟ)         4 (15 - 3)*

6) Α.Ο. ΜΑΙΣΤΡΟΥ (ΡΕΠΟ)                                 0 (0 - 20)

7) ΘΡΑΚΗ ΦΕΡΩΝ                                               0 (1 – 47)

5) ΛΙΑΣΚΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ – 1 ΓΚΟΛ

6) MVP ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ : ΦΩΤΙΑΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΧΑΦ)

20) ΚΕΙΣΟΓΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – 18'

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΑ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΟΣ ΜΟΥ (ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ)

Το πέμπτο παιχνίδι της ομάδος μου για το πρωτάθλημα Παίδων ΕΠΣ Έβρου / Νότιος Όμιλος, διεξήχθη στις εγκαταστάσεις της ακαδημίας μας 'Κωστας Χριστοφορίδης'. Το γήπεδο ήταν σε καλή κατάσταση αναλογιζόμενοι την τεράστια ποσότητα νερού απο τις βροχές που είχε ρίξει όλες τις προηγούμενες ημέρες και οι καιρικές συνθήκες καλές με ελαφρό αέρα και κρύο (ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ). Η ομάδα μου στήθηκε με το σύστημα 3 - 5 - 2, σε σχηματισμό 3 – 1 - 4 - 2. Η άμυνα έπαιξε ζώνη με κάλυψη χώρου χωρίς προσωπικά μαρκαρίσματα με ένα αμυντικό χάφ μπροστά τους. Το κέντρο έπαιζε με 4 άτομα στο μέγιστο πλάτος του γηπέδου σε ζώνη προσανατολισμένη στη μπάλα και κάλυψη απο το 1 αμυντικό χαφ. Η επίθεση έπαιξε με 1 σε πλήρες βάθος και 1 περιφερειακό επιθετικό. Η ομάδα απο το πρώτο εώς το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την πλήρη κατοχή της μπάλας. Αμυντικά ήταν αλάνθαστη σε όλους τους τομείς, ενώ κεντροεπιθετικά αναπτυσσόταν ορθά και έφτανε με χαρακτηριστική ευκολία έξω απο την περιοχή του αντιπάλου. Δημιουργήσαμε πολλές κλασσικές ευκαιρίες και τις αξιοποιήσαμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, πέρνωντας μία εύκολη νίκη με το ευρύ 11 - 0 (ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ – ΣΤΥΛ – ΤΑΚΤΙΚΕΣ). Η ομάδα είχε τη δυνατότητα, να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες ηλικιακά μικρότερους, ώστε να αποκτούν εμπειρίες. Στο αγωνιστικό κομμάτι όλη η ομάδα έπαιξε σε υψηλά στάνταρ αποδόσεως και ατομικά ξεχώρισε ο κεντρικός χάφ (Φωτιάδης Α.), που μοίρασε 3 ασίστ και πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα με μακρινό σούτ (ΑΤΟΜΑ). Το επίπεδο φυσικής κατάστασης ήταν άριστο καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, μιάς και ο αντίπαλος δεν μπορούσε να άσκησει ιδιαίτερη πίεση, εξαιτίας του νεαρού της ηλικίας των παικτών (οι περισσότεροι ήταν παίκτες προπαιδικού) - (ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ). Η συμπεριφορά της ομάδος ήταν σωστή, αφου δεν υποτίμησε τον αντίπαλο σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και ξεκαθάρισε γρήγορα και με πειστική εμφάνιση τον αγώνα, απο το πρώτο ημίχρονο (ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ).

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΑ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ (ΜΑΙΣΤΡΟΣ)

Η αντίπαλη ομάδα στήθηκε με το σύστημα 4 - 5 - 1, σε σχηματισμό 4 – 2 – 3 - 1. Η άμυνα έπαιξε ζώνη με κάλυψη χώρου χωρίς προσωπικά μαρκαρίσματα με δύο αμυντικά χάφ μπροστά τους. Το κέντρο έπαιζε με 3 άτομα στο μέγιστο πλάτος του γηπέδου σε ζώνη προσανατολισμένη στη μπάλα. Η επίθεση έπαιξε με 1 σε πλήρες βάθος. Η ομάδα του αντιπάλου ήταν χαμηλότερου επιπέδου, εξαιτίας του νεαρού της ηλικίας των παικτών της (απαρτιζόταν απο παίκτες Προπαιδικού κυρίως) και σ' όλο το παιχνίδι κατά κύριο λόγο έπαιξε αμυνά. Αμυντικά τόσο σε ομαδικό, όσο και σε ατομικό επίπεδο τακτικής οι παίκτες είχαν δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στις δυσκολίες αυτού του αγώνα, λόγω της ηλικίας τους. Μεσοεπιθετικά και επιθετικά δε μπορούσαν να συνεργαστούν εύκολα και να διασπάσουν την άμυνα του αντιπάλου, αφου σωματικά έχαναν σχεδόν όλες τις μονομαχίες, με συνέπεια να είναι συνεχώς σε θέση άμυνας. Η ήττα ήταν απολύτως φυσιολογική βάσει των συνθηκών του αγώνα (ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ – ΣΤΥΛ – ΤΑΚΤΙΚΕΣ).  Η ομάδα του αντιπάλου δε δύναται να αξιολογηθεί αντικειμενικά φέτος, αφου αποτελούταν κατα 90% απο ηλικίες Προπαιδικού (ΑΤΟΜΑ). Το επίπεδο φυσικής κατάστασης ήταν καλό (ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ). Η προσπάθεια είναι βέβαιο οτι, θα αποδώσει καρπούς στο άμεσο μέλλον, αφού η ομάδα του αντιπάλου αποτελείται κυρίως απο ηλικίες που θα πρωταγωνιστούν με τη νέα σεζόν στο Παιδικό Πρωτάθλημα. Η συμπεριφορά  των παικτών στο τέλος του αγώνα, ήταν πάρα πολύ ώριμη παρόλο το νεαρό της ηλικίας τους, δίνοντας συγχαρητήρια στους αντιπάλους για τη νίκη (ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ).